SERA FAALİYETLERİ

sera1

 

 

 

 

 

 

 sera12

 

 

 

 

 

 

 

800 dönüm arazi üzerinde, ısıtmasını jeotermal kaynaklarla sağladığımız, tam otomasyon sistemi ile çalışan bilgisayar donanımlı, çevreye duyarlı, 150 dönümlük kapalı alana sahip teknolojik seralarımızda bugün için salkım domates yetiştirmekteyiz. İleriki zamanlarda toplum ihtiyacına yönelik ürün çeşitliliği de yapmayı planlamaktayız.

Kaliteden ödün vermeyerek mevcut ihracatını her geçen gün arttıran YDA TARIM üretim alanı ile ihracat yaptığı ülke sayısını arttırmaya devam edecektir.

10 teknik elaman ve 150 kişilik kalifiye kadromuz ürünlerimizin kaliteli hizmet ve servis anlayışı ile günümüz paketleme sistemlerine uygun olarak dalından tüketiciye ulaştırılmasının her aşamasında görev almaktadır.

Tarım Teknolojimiz

Zararlılarla Biyolojik Mücadele: Tarım savaş ilaçlarının gereğinden çok, sık ve bilinçsizce kullanılması sonucunda çevre kirlenmesi, insan ve hayvanlarda zehirlenmeler, daha önce zararlı olmayan canlıların zararlı olmaya başlamaları ile zararlıların doğal düşmanlarının ve yaban hayvanlarının öldürülmesi gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkmıştır. Ayrıca hastalık ve zararlıların zamanla ilaçlara karşı bağışıklık kazanması, ilaçların da etkisiz hale gelmesine sebep olur. Bu durum sonucunda kimyasal savaşa alternatif savaş yöntemlerinden biyolojik mücadele çalışmaları önem kazanmıştır

Biyolojik mücadele sayesinde, zararlı bir organizmadan beslenen başka bir canlıdan faydalanılarak hiç bir kimyasal madde kullanılmadan ve ürünlere zarar vermeden zararlıların popülasyonunu baskı altında tutmak mümkün olabilmektedir. Böylece biyolojik mücadelede, sadece hedef alınan canlılar zarar görür. Diğer canlılara, insanlara yada çevreye hiç bir zararı olmayan bu uygulama, zararlıların üreme gücünü azaltıp, gelişiminde dengesizlikler yaratarak zararlının direncini kırma özelliği sağlar.

Bombus Arıları: Bombus arıları bal yapmayan, vücudunda sarı halkalar bulunan meyve oluşumunu doğal yöntemle sağlayan, iri ve tüylü bir yaban arısı çeşididir. Koloni halinde yaşarlar. Dünyada 400, ülkemizde 100 kadar bombus ve alt türü vardır.

Bombus arıları büyük oranda vibratör ve hormon uygulama yöntemlerinin yerini almaktadır. Bombus arıları seralarda zararlı kimyasal ilaç kullanımını azaltmakta olup, daha sağlıklı ve hormonsuz ürün yetiştiriciliğinde çok önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda böceklerle tozlanma, ürünün daha erken oluşmasını ve daha olgun olmasını sağlarlar.

 sera2

 sera4

Üretim Tekniği

Ürünlerimiz topraksız tarım tekniği ile üretilmektedir. Topraksız tarım, bitkinin ihtiyaç duyduğu besin elementlerinin sıvı ile verilmesidir. Toprağa gerek duyulmayan bu yöntem sayesinde daha kaliteli, daha uzun ömürlü ürünler elde etmekteyiz.

Geleneksel sera ürünleri üretiminde hastalıkla mücadele için kullanılan ilaçlar ve besleme için kullanılan gübreler toprakta kalıntı bırakarak insan ve çevre sağlığı açısından potansiyel tehlike oluşturur. Bu noktada topraksız üretim tekniğinin çevre dostu bir metod olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.

Sulama ve gübreleme işlemini damlama sulama sistemi ile birarada yapmamıza olanak sağlayan otomasyon sistemi Hollanda menşeili Hoogendorn tarafından gerçekleştirilmiştir.

Üretim sezonu boyunca karşılaştığımız hastalık ve zararlılara karşı mücadelede kültürel önlemleri, biyoteknik ve biyolojik savaşı her zaman ilk çözüm yolu olarak uygulamaktayız. Seralarımızda en son çare olarak kimyasal mücadeleye başvurulmaktadır. Kullandığımız kimyasalların tamamı domatese T.C. Tarım Bakanlığı tarafından ruhsatlı olup, bunlar organik tarımda da kullanılan ürünleridir.

Tesisimizde ayrıca sterilizasyon amacıyla kullanılan ozon jeneratörü ve bitkinin verimini, ürünün kalitesini artırmada önemli rol oynayan CO2 gübreleme sistemi mevcuttur.

Seralarımızda Hormon Kullanılmamaktadır!: Bitkilerimizin polinizasyonu polinatör Bombus arıları ile sağlanmaktadır. Bu sayede dölleme işlemi tamamen doğal yöntemlerle gerçekleştirilmektedir.

 yda4.mp4_000140642

 yda2.mp4_000285203

 

Seralarımız son teknolojik özelliklere sahip tam otomatik iklimlendirme, sulama-gübreleme sistemine sahiptir.
Yaklaşık 800.000 m2 alana sahip tesisimizde soğuk hava deposu, paketleme alanı, otomasyon merkezi, yemekhane ve soyunma odaları bulunmaktadır.
Bölgemizde örtü altı yetiştiriciliğine elverişli iklim koşulları ve yüksek ışıklanma potansiyeli olmasının yanında seralarımızın ısıtılmasında kullanılan yenilenebilir, çevre dostu jeotermal kaynaklar da bulunmaktadır. Biz seralarımızı ve içindeki yetiştirdiğimiz göz bebeğimiz ürünlerimizi bu enerji kaynağı ile ısıtmaktayız.
En ileri arıtma tesislerinin başında yer alan Reverse Osmos sistemleri ile yetiştiricilikte ihtiyaç duyulan su kalitesine ulaşmaktayız. Bu sayede bitkilerde oluşması muhtemel toksisitenin engellenmesinin yanında daha kaliteli ve yüksek verimli yetiştiricilik yapmaktayız.